HISTORIA PARAFII PRAWOSŁAWNEJ PW. ZAŚNIĘCIA PRZENAJŚWIĘTSZEJ BOGURODZICY W KOSZALINIE

Podobnie jak wiele innych parafii prawosławnych na Ziemiach Zachodnich także i parafia w Koszalinie powstała niedługo po zakończeniu wojny w trakcie organizowania nowej Diecezji Wrocławsko — Szczecińskiej. Jest jedną z kilkunastu które należały do dekanatu koszalińskiego powołanego przez Sobór Biskupów z dniem 1 sierpnia 1958 roku.

Należały do nich następujące parafie:

1. Bobolice

2. Bytów

3. Drzonowo

4. Karścino

5. Konikowo

6. KOSZALIN

7. Ołóżna

8. Rokosowo

9. Rzeczenica

10. Sławno

11. Słupsk

12. Szczecinek — Bobolice

13. Wałcz

Decyzją Wydziału do Spraw Wyznań w Warszawie w dniu 20 sierpnia 1953 roku na wniosek Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Koszalinie z dnia 31 lipca 1953 roku oddano w użytkowanie Polskiemu Autokefalicznemu Kościołowi Prawosławnemu działkę wraz z zabudowaniami przy ulicy Mickiewicza i ulicy Asnyka w Koszalinie. Był to były kościół ewangelicki wraz z budynkiem mieszkalnym.

Faktycznie jednak początki parafii należy odnieść do 1 sierpnia 1954 roku. Wtedy to na parafię zostaje delegowany ksiądz Dymitr Doroszkiewicz. Był to pierwszy proboszcz parafii, późniejszy dziekan, który od samego początku z wielką gorliwością i poświęceniem organizował życie w nowopowstałej parafii. W tym okresie parafia była bardzo zróżnicowana pod względem narodowościowym — w jej skład wchodzili Białorusini, Łemkowie, Ormianie, Ukraińcy, Rosjanie. Na początku było około 50 rodzin.

ikonostas

Budynek odziedziczony po kościele ewangelickim wymagał wielu prac remontowych. W roku 1959, dzięki działalności księdza Dymitra, wnętrze budynku uzyskało wygląd świątyni nawiązującej do tradycji wschodniej ( ikonostas, boczne ściany). Trzy lata później ksiądz Doroszkiewicz został dziekanem okręgu koszalińskiego i niedługo potem także proboszczem parafii w Słupsku.

Nowe obowiązki księdza Doroszkiewicza, w tym obsługiwał także kilka innych parafii w dekanacie, spowodowały, że nabożeństwa w cerkwi koszalińskiej przestały być odprawiane systematycznie. Sytuacja miała się zmienić kiedy na parafię delegowano księdza Mikołaja Turowskiego — drugi proboszcz. Jednakże jego stan zdrowia i wiek nie pozwoliły na czynne wypełnianie swoich obowiązków. Także kolejnemu proboszczowi księdzu Mikołajowi Leszczyńskiemu (bardzo długo chorował i wkrótce zmarł) nie udało się przywrócić regularnych nabożeństw. W tym okresie, jak wspomina w listach ksiądz Doroszkiewicz, parafia znacznie się zmniejszyła.

W 1965 roku parafię objął nowy proboszcz – o. Aleksander Jaroszuk. Z jego przyjściem rozpoczęły się regularne nabożeństwa, Św. Liturgie i wieczorne — wsienoszcznyje. Wierni mocno cenili duszpasterską działalność o. Aleksandra i czynnie uczestniczyli w życiu swojego kościoła. Trudne momenty jakimi były akty wandalizmu (wybijanie szyb i inne) udawało się przezwyciężać. Dzięki czemu parafia żyła w silnej więzi chrześcijańskiej. Dwukrotnie posługę duszpasterską w latach 1964 oraz w 1966 pełnił ksiądz Sergiusz Kosacki. Ciężka choroba, na którą zapadł młody proboszcz doprowadziła do śmierci w styczniu 1967 roku.

Kolejnym proboszczem zostaje w Koszalinie ksiądz Jakub Solar, który sprawował swe obowiązki do roku 1970. Po nim obowiązki proboszcza przejął ksiądz Włodzimierz Sawczuk. W tym okresie jak wspominają obecnie — żyjący parafianie — cerkwi przybyło wielu wiernych. Msze odprawiano w języku słowiańskim i ukraińskim, co często powodowało pewne nieporozumienia, które zakłócały modlitewny nastrój. Ksiądz Sawczuk swoją funkcję sprawował dwa lata, a następnie oddelegowany został do parafii na białostocczyźnie w Tyniewiczach Dużych. Nowym administratorem został ksiądz Jerzy Doroszkiewicz, który służył w Koszalinie do 1974 roku. Powołany został później na Kanclerza w Kancelarii Metropolitarnej.

Następnym proboszczem był ksiądz Michał Szlaga. Nowy proboszcz dobrze znał realia parafii koszalińskiej, gdyż poprzednio pełnił służbę w Szczecinku. Energicznie przystąpił do działalności duszpasterskie. Dzięki niemu odbył się kapitalny remont cerkwi, która wymagała wielu prac remontowych. W krótkim czasie wyremontowany został dach i wieża cerkwi, odnowiono wnętrze oraz wykonano elewację zewnętrzną. Dzięki ofiarnej pomocy wiernych i trafnym poczynaniom księdza Szlagi szybko zakończono prace i zabezpieczono trzynastowieczny budynek przed zniszczeniem. Praca wiernych i proboszcza została doceniona przez Biskupa Ordynariusza. Podczas poświęcenia cerkwi, w roku 1978 , nagrodził wszystkich, którzy przyczynili się do odnowienia kościoła.

W roku 1981 do Koszalina zostaje skierowany dekretem Biskupa Aleksego ksiądz mitrat Jan Krzemiński. Sprawuje on obowiązki proboszcza i dziekana do końca roku 1987. Jeszcze za probostwa księdza Krzemińskiego ( z powodu choroby często nie mógł odprawiać nabożeństw) do pomocy zostaje delegowany z Wrocławia jako wikariusz — ksiądz Mikołaj Lewczuk. W grudniu 1987 roku przejmuje on obowiązki proboszcza, a 28 grudnia otrzymuje także funkcję dziekana okręgu koszalińskiego. W 1988 roku staraniem kurii i nowego proboszcza parafia prawosławna otrzymała nowe mieszkanie. W mieszkaniu tym mógł zamieszkać proboszcz, który wcześniej dojeżdżał do Koszalina z Wrocławia. Ksiądz Mikołaj Lewczuk do dzisiaj sprawuję obowiązki proboszcza w parafii koszalińskiej. 

1987- cerkiew
cerkiew w 1987

Nabożeństwa odbywają się w niedzielę o godzinie 10, w każde większe święto, a także w soboty o 17 odprawiane są wieczorne nabożeństwa. Językiem liturgii jest starocerkiewno-słowiański, z tym że komunikaty podawane są także w języku polskim. Literatura i katecheza jest dostępna w językach narodowych, a także w języku polskim. Prasę kościelną stanowią dwa czasopisma o zasięgu krajowym — «Wiadomości Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego» i «Przegląd Prawosławny» oraz inne w językach narodowych.

Według księdza Mikołaja obecnie w kościele jest około 100 praktykujących rodzin. Nie są w to wliczane osoby, które sporadycznie przychodzą na msze — głównie te związane z wielkimi świętami (Wielkanoc, Boże Narodzenie). Parafia nie posiada dokładnych danych co do liczby wiernych wyznania prawosławnego. Jednak szacuję się, że jest ich dużo więcej szczególnie z  Ukrainy, Białorusi, Gruzji.. Parafia koszalińska jest wielonarodowościowa. Należą do niej Białorusini, Gruzini, Łemkowie ,Ormianie Polacy, Rosjanie, , Ukraińcy 

Zajęcia z religii odbywają się w szkole  oraz na plebani — młodzież starsza, skupiona w Bractwie Młodzieży Prawosławnej. W tym roku odbył się kolejny Zjazd Młodzieży Prawosławnej, który miał miejsce na Św. Górze Grabarce. Takie zjazdy odbywały się także w Cieplicach i w Jeleniej Górze. Rok temu, nie tylko dla młodzieży ale i pozostałych wiernych, parafia zorganizowała pielgrzymkę do Grecji, gdzie poznawano również liturgię.

Parafia prawosławna p.w. Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy w Koszalinie należy do dekanatu koszalińskiego, w skład którego wchodzi obecnie 5 parafii, a więc Koszalin, Wałcz, Słupsk, Szczecinek i Bobolice. Dekanat koszaliński jako jeden z 6 należy do Diecezji Wrocławsko — Szczecińskiej. Kontakty ekumeniczne utrzymywane są ze wszystkimi parafiami rzymskokatolickimi, jak i innych kościołów. Od 30 lat trwa bliska współpraca z parafiami rzymskokatolicką i ewangelicko-augsburską w Nussloch (Niemcy). 

Cerkiew mieści się w XIII-wiecznym, poewangelickim kościele, który nie przypomina typowej świątyni prawosławnej. Ceglany, jednoprzestrzenny kościół wzniesiony został na planie prostokąta. Od strony zachodniej znajduje się dobudowana później kruchta. Całość przykrywa dwuspadowy dach z ośmioboczną wieżą i sygnaturką. Nawę oświetlają wysokie, smukłe, ostrołukowe okna. Wschodnia elewacja kościoła zachowała gotycki łuk tęczowy oraz dekoracyjny parapet ceglanego lektorium.

remont i wymiana krzyża_1992
wymiana krzyża w 1992

Świątynia powstała prawdopodobnie już około 1300 roku jako kościół klasztorny cysterek. Od czasu reformacji, po opuszczeniu klasztoru przez mniszki kościół popadł w ruinę. Odbudowany został dopiero w latach 1602 — 1609 za panowania księcia Franciszka i odtąd pełnił funkcje kościoła zamkowego. W czasie pożaru miasta w 1718 roku budowla spłonęła niemal doszczętnie. Ocalałe z pożogi mury wykorzystano podczas odbudowy. Gruntowny remont przeprowadzono dopiero w latach 1818 — 1819. Kościół ponownie poświęcono w 1820 roku. Od tego czasu czyniono wiele starań o zachowanie dobrego stanu technicznego i upiększenie świątyni. W 1839 roku wzniesiono wieżę z sygnaturą, a w 1865 dobudowano przedsionek od strony zachodniej, mieszczący kruchtę. Ostatni przedwojenny remont został dokonany w 1928 roku i wówczas odkryto gotyckie elementy, przy czym część z nich otynkowano, a odsłonięto jedynie ścianę wschodnią. Po drugiej wojnie światowej kościół przekazano Polskiemu Autokefalicznemu Kościołowi Prawosławnemu.

Od 1954 roku cerkiew była w miarę potrzeb i możliwości remontowana, o czym już wcześniej wspomniano. Od 1987 proboszczem jest ks. Mikołaj, do dnia dzisiejszego tj 2021r.

remont cerkwii_1992
remont w roku 1992

Od roku 1990 wykonano szereg niezbędnych prac w ce­lu należytego utrzymania stanu technicznego jak i samej funkcjonalności i estetyki obiektu. Na początku lat dziewięćdziesiątych przeprowadzona remont dachu (wymiana dachówki) jak i wie­ży, którą za zgodą Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków pokryto blachą miedzianą a na jej szczycie umieszczono sześcioramienny prawosławny krzyż. Pod jubileusz    40-lecia wykonano sposobem gospodarczym remont wnętrza cerkwi. W latach   1995-1997 dzięki pomocy Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej udało się dokonać wymiany elewacji zewnętrznej, osuszenia fundamentów i murów obiektu (metodą iniekcji krystalicznej) i zało­żenia izolacji poziomej i pionowej, co już dzisiaj po 10 latach okazało się trafnym i pozytywnym dokonaniem. Wykonano ze strony południowej fosę, założono instalację wodno-kanalizacyjną i instalację odprowadzającą wodę z połaci dachu do miejskiej kanalizacji. To też wpłynęło na stan murów i ich osuszenie. Kilka lat starań zaowocowało pozyskaniem terenu wokół cerkwi a następnie jego ogrodzeniem płotem metalowym zamocowanym w słupach z cegły klinkierowej zakończone na początku 2001 roku. Dwa lata później w 2003 r. założona została instalacja alarmowa. Przed jubileuszem 50-lecia parafii w 2004 r. odrestaurowano wnętrze cerkwi, stolarkę i ściany. W roku 2005 korzystając z pomocy Fundacji Renovabis, Urzędu Miejskiego w Koszalinie i własnym środkom zainstalowano ogrzewanie elektryczne w cerkwi.

W rok 2014 wykonano generalny remont połaci dachowej jak i stropu dachu cerkwi koszta ponad 600 tyś. — Ministerstwa Kultury , Urzędu Miasta Koszalina i własne.W roku 2017 parafia zakupiła od miasta kamiennicę przy. ul. Mickiewicza 9 w Koszalina naprzeciwko cerkwi  z przeznaczeniem na Dom Opieki i Spotkań Ekumenicznych w tym kancelaria parafii, biblioteka i mieszkanie dla duchownych i wiernych. Na chwilę obecną wyremontowano dach budynku, parter i częściowo 1 piętro.

cerkiew w 1992
cerkiew w 1992

Cerkiew sukcesywnie wymaga opieki i nadzoru, stąd  nowa Rada Parafialna wraz z Proboszczem nieustannie poszukuje rozwiązań aby ten zabytkowy obiekt położony w centrum miasta wyglądał nale­życie i służył wizytówką tej części Starego Miasta. Najbliższe zamierzenia to NAPRAWA WIEŻY CERKWI I KRZYŻA zniszczone przez wichurę w marcu 2019 roku.

Życie parafii to przede wszystkich sprawy  religijne-duchowe, liturgiczne   na które zwraca szczególnie ksiądz proboszcz., a  świątynia, jej stan, wygląd znacznie pomaga w realizowaniu posługi chrześcijańskiej.

20211028_144700
Założenie nowego krzyża w 2021 r.

W 2021 został zakończony remont sygnaturki kościoła prawosławnego. Wykonywana jest wykonana wykonana wykonana magia wieży, odgromienia i balustrady na wieży nowego nowego roku. Poprzednie zniszczony 03.12.2020 podczas wichury. Więcej zdjęć z remontu w galerii

20211110_110417
Cerkiew po remoncie w 2021 r.

Opracował: Proboszcz ks. Mikołaj Lewczuk